Zostań BIO-SENIOREM!

Seniorzy tworzą biogospodarkę, a projekt o intrygującej nazwie im to uświadomi!

Dziś każdy z nas, stara się oszczędzać prąd, wodę czy gaz czy segregować odpady. Nie wywozimy śmieci do lasu, nie chcemy oddychać duszącym smogiem. A wiedzieliście, że uprawianie ogródka, gotowanie według tradycyjnych receptur, przeszywanie ubrań czy robienie na drutach to też ekologia i nasz wkład w biogospodarkę? To właśnie do tego podczas Międzynarodowych Targów Seniora przekonywać będzie zespół projektu RDI2CluB.

Bardzo często osoby z pokolenia 50+ uważają, że bycie „eko-” i „bio-” to kaprys młodych, nieco oderwany od rzeczywistości. Nie zdają sobie sprawy, że sami też robią to na co dzień. Seniorki, przygotowujące zdrowe przetworzy z owoców i warzyw z własnego ogródka, gotujące dzieciom i wnukom potrawy sezonowe z tego co jest dostępne o danej porze roku (a jeśli na dodatek mają do dyspozycji ogródek, resztki na pewno trafią na kompost lub dla hodowanego inwentarza)  – to czynności, które wydają się po prostu rozsądne. Tymczasem, przy okazji dbamy o cały nasz ekosystem – warzywa i inne produkty nie jadą tysiące kilometrów, wspieramy też lokalnych producentów.

Babcie, czy przyszywacie wnukom guziki, zaszywacie dziury w ubraniach, zamiast biec do sklepu po nowe? Dziadkowie, czy uczycie maluchy majsterkowania i naprawiania domowych sprzętów i zachęcacie do zabaw na świeżym powietrzu, zamiast puszczać im bajki? No właśnie, to ukłon w stronę biogospodarki. Współpraca pokoleń, uczenie się od siebie, przekazywanie wiedzy to niezwykle istotny filar tej dziedziny.

W bardzo dużym skrócie, biogospodarka to rozwój gospodarki w oparciu o poszanowanie natury i innowacyjne rozwiązania i produkty. Zakłada współpracę instytucji publicznych (jednostek samorządowych lub państwowych), ośrodków naukowych i przedsiębiorstw, tak aby stworzyć w Świętokrzyskim gospodarkę obiegu zamkniętego, czyli niemal samowystarczalną.

Tajemniczo brzmiąca nazwa projektu nic innego jak inicjatywa promująca i pomagająca rozwinąć w naszym regionie ideę biogospodarki. Bo nie jest to pojęcie skomplikowanie i abstrakcyjne, ale coś, co dotyczy każdego z nas.Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest partnerem tego przedsięwzięcia wraz Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim oraz Fundacją Pro Civis. Uczestniczą w nim ponadto instytucje z Finlandii, Norwegii, Estonii i Łotwy. Liderem jest Uniwersytet JAMK z Regionu Centralnej Finlandi, z którym Województwo Świętokrzyskie współpracuje od 2004 r.

Dla przykładu, na wzór skandynawski, dzięki poprawnemu segregowani śmieci (tu wasza rola, seniorzy!), można poddać je recyklingowi na terenie sortowni, a dzięki nowym technologiom stworzyć produkty, które sprzedadzą lokalne firmy, np. z butelek plastikowych produkuje się polarową odzież, z odzyskanego szkła nowe butelki, szklane ozdoby, itp. Ale przede wszystkim zadaniem nas, mieszkańców, jest sprawić, aby śmieci było jak najmniej! A więc do dzieła! Rozwijajmy kreatywność domowego recyklingu!

Nie zapominajmy też o czystym powietrzu! Smog istnieje i tworzą go  głównie spaliny i dymy z kominów. To niezaprzeczalny fakt. Ta delikatna mgiełka w powietrzu to czysta trucizna, o wiele gorsza niż papierosy, bo nie da się od niej całkiem odizolować, zwłaszcza w bezwietrzne dni,kiedy wydaje się, że pogoda jest idealna. W połowie XX wieku taka właśnie „mgła” zabiła kilka tysięcy mieszkańców Londynu. Obecnie dziwne maski na nos i usta, noszone przez Azjatów w Tokio czy Pekinie, to nie moda, ale konieczność. Na pewno nie zabieracie wnuków na spacer, jeśli w wiadomościach ostrzegają, że powietrze może szkodzić. A jak możemy walczyć ze smogiem w Świętokrzyskim? Podstawowa zasada – nie palmy w piecach plastikiem! I oduczajmy tego wszystkim dookoła. W ramach pilotażu projektu RDI2CluB, w okolicach Buska-Zdroju i Solca-Zdroju wykonywane są pomiary jakości powietrza za pomocą bezzałogowego drona. To część planowanych działań, mających uświadomić, że to nasze piece i to, co w nich spalamy, odpowiadają za duszący dym dookoła.

To tylko część z inicjatyw z dziedziny biogospodarki, w którym swoją rolę odgrywa każdy z nas. Przyjazne naturze działania wspierają i pomagają kreować następne, również na poziomie urzędów i organizacji. To właśnie nasze codzienne czynności są ich początkiem! A wszystko to  ma na celu stworzenie wspólnego obiegu, który pomoże Świętokrzyskiemu się rozwijać, nie szkodząc, a wręcz pomagając środowisku naszego pięknego regionu.

A jeśli jesteście ciekawi, co oznacza skrót #R043RDI2CluB, odwiedźcie naszą stronę internetową http://www.rdi2club.umws.pl/pl/ lub zajrzycie na Facebooka RDI2CluB_Swietokrzyskie.